RTG zęba Warszawa | Tomografia | Centrum stomatologii Warszawa Wola
Placówka partnerska

Tomografia komputerowa

Tomografia zębów

Tomografia zębów to fundament udanego leczenia stomatologicznego. Badanie tomograficzne jest jedną z podstawowych form diagnostyki przeprowadzanej w ramach implantologii, leczenia zachowawczego, chirurgii czy endodoncji. Dzięki niemu Pacjent może uzyskać dokładną informację na temat stanu własnego uzębienia. W naszym gabinecie wykorzystujemy nowoczesny tomograf 3D MyRay Hyperion X9 z cefalostatem oraz funkcją pantomografu.

RTG zębów — jak przebiega?

Badanie nie wymaga od Pacjenta szczególnego przygotowania. Pacjent może przystąpić do tomografii zębów o dowolnej porze dnia, będąc na czczo lub po posiłku — nie ma to wpływu na ostateczny rezultat. W miarę możliwości warto pamiętać o ściągnięciu metalowych elementów, które mogłyby spowodować deformacje na uzyskanym obrazie.

Diagnostyka z wykorzystaniem tomografu jest bardzo szybka — wykorzystanie nowoczesnego aparatu umożliwiło skrócenie czasu ekspozycji w trakcie wykonywania tomografii do 3,6 sekundy. Uzyskany obraz jest transferowany do naszego systemu, co sprawia, że bezpośrednio po badaniu jesteśmy w stanie przystąpić do jego analizy. Zapis w formie cyfrowej pozwala na wygodną pracę z uzyskanym obrazem i łatwe jego przetwarzanie. Między innymi na podstawie tego, co widać na RTG zęba, opracowywany jest indywidualny plan leczenia.

Tomografia zębów jest bezbolesna i nieinwazyjna, jednak ze względu na wykorzystanie promieniowania rentgenowskiego nie każdy Pacjent może do niej przystąpić. Dotyczy to między innymi kobiet w ciąży, dzieci do 2 roku życia, osób z jaskrą, nadciśnieniem, astmą, rozedmą płuc i nie tylko. Przed podjęciem badania należy zapoznać się z listą przeciwwskazań i na jej podstawie ocenić możliwość przystąpienia do tomografii.

Co widać na RTG zęba?

RTG zębów to jedno z najważniejszych badań przeprowadzanych w stomatologii. W zależności od rodzaju przeprowadzonego badania tomografia zębów umożliwia uzyskanie informacji na temat:
Lokalizacji kanałów zębowych oraz złamanych narzędzi — endodoncja, leczenie kanałowe,
Wady zgryzu — jej rodzaju, stopnia złożoności (ortodoncja),
Obecności próchnicy — ogniska próchnicy mają na zdjęciu białe zabarwienie,
Obecności zębów zatrzymanych, nadliczbowych — co jest istotne dla utrzymania właściwej kondycji uzębienia,
Ubytków kostnych — konieczność ich uzupełnienia można określić jeszcze przed podjęciem leczenia implantologicznego.

Tomografia szczęki Warszawa

Tomograf wykorzystywany w naszym gabinecie pozwala na uzyskanie obrazu o rozmiarze 11×8, 11×5, 8×8, 8×5 lub 5×5 cm, dzięki czemu jesteśmy w stanie zrobić zdjęcia o różnym rozmiarze i stopniu dokładności. Mniejsze zdjęcia (np. punktowe) są wykorzystywane m.in. w endodoncji, natomiast większe (np. pantomogram) — w protetyce i ortodoncji. Urządzenie wykorzystujemy zarówno do wykonania zdjęć 2D, jak i 3D.

Ile kosztuje zdjęcie pantomograficzne zębów?

Koszt małego zdjęcia RTG to 35 złotych, tomografii — od 110 do 300 złotych, pantomogramu i cefalogramu — 100 złotych. Dużym udogodnieniem dla naszych Pacjentów jest dostępność aparatu na miejscu — dzięki temu podczas jednej wizyty konsultacyjnej możliwa jest tomografia zębów oraz analiza uzyskanych wyników.

Tomografia komputerowa
4.4 (88%) 10 votes
Zadzwoń lub wypełnij formularz poniżej
Zadzwoń