Chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna to dziedzina, której specjaliści zajmują się leczeniem operacyjnym jamy ustnej i okolic przyległych. Najczęstszym zabiegiem, z jakim pacjentom kojarzy się wizyta u chirurga stomatologa, jest usunięcie (ekstrakcja) zęba.

Czy usuwanie zęba boli?

Niewyobrażalny postęp technologiczny w chirurgii stomatologicznej pozwolił nam na przeprowadzanie ekstrakcji zęba zupełnie bezboleśnie.
Wiemy jaką barierą może stać się obawa bólu na stole stomatologicznym. Na szczęście dziś jesteśmy w stanie zagwarantować naszym pacjentom absolutną bezbolesność zabiegu oraz poczucie komfortu i bezpieczeństwa podczas jego przeprowadzania.

Kiedy konieczna jest operacja chirurgiczna?

Przyczyny, dla których konieczne jest rozwiązanie operacyjne jest wiele: trudne przypadki endodontyczne, takie jak resekcja wierzchołka korzenia, choroby przyzębia, w których konieczne są zabiegi chirurgiczne takie jak kiretaż, operacja płatowa czy gingiwektomia, chirurgia przedprotetyczna gdzie podczas zabiegów przygotowuje się jamę ustną do leczenia protetycznego, zabiegi przygotowujące do leczenia ortodontycznego, implantologicznego.

Chirurg stomatolog – w jakich przypadkach?

Zabiegi, które są najczęściej wykonywane w gabinetach stomatologicznych przez chirurga stomatologa to:
-ekstrakcja
-usunięcie z zębodołu zębów, których nie daje się uratować w toku leczenia zachowawczego, ale także zębów zatrzymanych, złamanych lub niewyrzniętych, koniecznych do usunięcia ze względu na postępowanie ortodontyczne lub protetyczne,
-ekstrakcja zębów mądrości
-resekcja wierzchołka korzenia – która polega na odcięciu wierzchołka korzenia wraz z otaczającą zmianą, zwykle wykonuje się ten zabieg na zębach z jednym korzeniem
-hemisekcja – prowadzona na zębach wielokorzeniowych, która polega na usunięciu jednego lub więcej korzeni, z zachowaniem pozostałych,
-plastyka połączeń z zatoką szczękową
-leczenie powikłanych ropni
-leczenie przetok ustno-twarzowych.

Ponadto pacjenci, którzy doznali urazu (podczas uprawiania sportu czy w trakcie zabawy), czy są ofiarami wypadku lub pobicia, często również potrzebują pomocy chirurga szczękowego. Tu bowiem często konieczne są zabiegi polegające na: transpozycji, szynowaniu zębów, stabilizacji zębów i kości. Sukces postępowania leczniczego i dobór optymalnej strategii postępowania zawsze idą w parze z dbałością o komfort psychiczny pacjenta.

W Centrum Stomatologii na Jana Kazimierza oferujemy następujące zabiegi chirurgiczne:

– usuwanie zębów, w tym operacyjne usuwanie ósemek, zębów mądrości
– chirurgiczne usuwanie zębów zatrzymanych
– leczenie defektów kostnych
– resekcja korzeni zębów
- chirurgiczne leczenie tkanek miękkich jamy ustnej
– plastyka wędzidełka
– plastyka wyrostków zębodołowych
– usuwanie torbieli (badanie histopatologiczne)
– podnoszenie dna zatoki szczękowej (sinus lift)
wszczepianie implantów

Chirurgia stomatologiczna
3.8 (76%) 10 votes
Zadzwoń lub wypełnij formularz poniżej
Zadzwoń